К  Н  Ц     Р  А  Н    Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Кольский научный центр Российской академии наук
новости Инновации ресурсы ресурсы интернет интеграция
история
галерея
направления деятельности
президиум
структура и адреса
english ver.
 Здание Президиума КНЦ RAS
Адрес:

184209 г.Апатиты, Мурманская обл., ул.Ферсмана, 14
тел.: (81555) 7-53-50; 79-5-95 (канц.)
для телеграмм: Апатиты Наука,
факс: (81555) 7-64-25
эл.почта:admin@admksc.apatity.ru
web-стRASичка:http://www.kolasc.net.ru


GALLERY

HEADS Kola Science Center

1930-1945 years. - academician А.Е.Fersman
1945-1952 years. - academician D.S.Belyankin
1952-1961 years. - academician A.V.Sidorenko
1961-1970 years. - Doctor Sc E.K.Kozlov
1971-1985 years. - corresponding member G.I.Gorbunov
С 1985 года - academician V.T.Kalinnikov


Member of the Russian Academy of Sciences (RAS)

Matishov G.G. - academician RAS (1997), D.Sc., professor
Melnikov N.N. - academician RAS (1997), D.Sc., professor
Moiseenko T.I. - corresponding member (1997), D.Sc., professor
Kalinnikov V.T. - academician RAS (2000), D.Sc., professor
Mitrofanov F.P. - academician RAS (2000), D.Sc.
Zhirov V. K. - corresponding member (2003), D.Sc.
Matishov D.G. - corresponding member (2003), D.Sc.
Николаев А.И. - corresponding member (2008), D.Sc.

Earlier he was elected and worked in the KSC
Fersman A.E, academician (1919), Doctor Sc, professor.
Beliankin D.S., academician (1943), Doctor Sc, professor.
Sidorenko A.V., academician(1966), Doctor Sc, professor.
Gorbunov G.I., corresponding member. (1972), Doctor Sc, professor.
Turchaninov I.A., corresponding member (1979), D.Sc.
Luzin G.P., corresponding member RAS (1997), D.Sc., professor.


State Prize winner,
Behalf of the Scientific prizes and medals


Lenin Prize
Sidorenko A.V. (the group of authors) - for opening Kovdorsky   phlogopite deposits 1966 year
Stalin Prize
Fersman A.E. - for the monograph "Minerals Kola Peninsula", 1942 year

Fugzan M.D., 1950 year
State Prize

Luzin G.P.(the group of authors) - for the opening of a piezoelectric Effect of rocks, development and implementation in practice geological exploration piezoelectric method prospecting and exploration of mineral deposits, 1973 year

Turchaninov I.A., Markov G.A., Kozy`rev A.A. and etc. "Creation and implementation of management practices mountain pressure at underground mining of ore deposits research-based stress state of rocks" 1989
Putilov V.A. (the group of authors) - for the creation of Siberian radiotelescope 1997
Tereshchenko E.D., Hudukon B.Z., Mel`nichenko Iu.A. "Development methods of satellite radio and the creation of the ionosphere Network radio tomo- complexes ", 1998
Kalinnikov V.T., Zaharov V.I., Nicolaev A.I. "Theoretical bases of complex processing of nonconventional titanium and rare-metal and aluminosilicate materials ", 2000
Rakitin Iu. V. (the group of authors) - work "Polynuclear compounds: molecular magnets and catalysis", 2002
Shipilov E. V. (the group of authors) - work "Tectonic map of the marginal seas of Russia", 2002

Award of the Council of Ministers (the Government of the Russian Federation)

Alei`nikov N.A., Gorbunov G.I., Demidov Iu.V., Dudkin O.B., Kamenev E.A., Peshev N.G. and etc. " A comprehensive scientific study of geological technological and economic problems of industrial development of the poor apatite-nepheline ores of the Khibiny Massif, the development and introduction into production technology of their production and enrichment, providing growth reserves of over 1.7. billion tons, an increase design capacity production association "Apatite" with 18 to 22 million tonnes apatite concentrate and the extension of production the enterprise from 20-25 to 50-60 years ", 1981

Mel`nikov N.N., Chaplygin N.N. (composed of author). "Research and study areas development of mineral resources base and modernization underground mines and surface mines ", 1982

Maslov A.D. (the group of authors). "Justification optimal development trends and advanced technology mineral processing technologies and their implementation processing in industries ", 1983.

Gershenkop A.Sh. (the group of authors). "for research, development and implementation of technology in the national Agriculture and vermiculite-based products. "1987

Mel`nikov N.N., Gushchin V.V., Epimahov Iu.A., Sirotiuk G.N., Iastrebov А.D. - spetstematika 1989

Tereshchenko E.D., Hudukon B.Z. and etc - for the study of the polar ionosphere, 1989.

Mel`nikov N.N., Alishkin A. R., Edigarev S.A., Podozerskii` D.S., Zaharov V. I., Kalinnikov V.T., Matveev V.A and etc " Development and implementation of technologies mining using explosives based products for complex processing of mineral raw materials " 1997

Krivorutckii` L.D. (the group of authors), 1999 - "Creating a system   Monitoring energy and economic security of regions of Russia."

Козырев А.А. (в составе авторского коллектива) - "Разработка и внедрениекомплекса мер борьбы с горными ударами на рудниках России", 2000 г.

Матишов Г.Г. и Тарасов Г.А.(в составе авторского коллектива) за разработку, научное обоснование и внедрение прогрессивных технологий для создания эколого-геологических основ недропользования Западно-Арктического шельфа России, 2005 г.

Лауреаты премий RAS имени выдающихся ученых
Дудкин О.Б. - премия имени А.Е.Ферсмана, 1983 г., RAS
Калинников В.Т. - премия имени Н.С.Курнакова, 1988 г., RAS
Митрофанов Ф.П. - премия имени А.Д.Архангельского, 1999 г. RAS
Калинников В.Т., Ракитин Ю.В - премия RAS имени ак. Л.А.Чугаева, 2000г.
Усов А. Ф. - премия имени П.Н.Яблочкова, 2003 г.
Матишов Г.Г. - премия имени О.Ю. Шмидта, 2007 г.
Калинников В.Т., Макаров В.Н. - премия имени В.А, Коптюга (2008)

Награды для молодых ученых
Ватаев С.И. (1981)- премия Ленинского комсомола, 1981 г.
Лиферович Р.П.(1999) - медаль и премия Президиума RAS, премия Европейской АН для молодых ученых СНГ,1999 г.
Дрогобужская С.В.(2000) - медаль и премия Президиума RAS, 2000г.
Матишов Д.Г.(2001) - медаль и премия Президиума RAS,2001 г.
Награды научных сообществ
Калабин Г.В., Калинников В.Т., Митрофанов Ф.П. (1995), Ракитин Ю.В., Лузин Г.П., Петров В.П. (1996), Виноградов А.Н. (1999) - медаль имени П.Л.Капицы
Лазутин Л.Л.(1992) - медаль имени Карла Линнея, АН Швеции
Войтеховский Ю.Л. (1993) - медаль имени Иозефа Тойрера
Виноградов А.Н. (2004) - медаль имени Д.Кантемира и Диплом Почета Ясского университета (Румыния)
Калинников В.Т., Касиков А.Г. (2006) - золотая медаль имени academician С.Т. Кишкина (ВИАМ)
Митрофанов Ф.П.(2007) - Золотой геологический молоток и Диплом
«За выдающийся вклад в исследование геологии Балтийского щита» (FEM).
Жиров Д.В. (2007) - Национальная экологическая премия "ЭкоМир"
Цукерман В.А. (2008) - премия имени Н.Н. Колосовского (ДВО RAS)
СОТРУДНИКИ КНЦ RAS УДОСТОЕННЫЕ ПОЧЕТНЫХ ЗВАНИЙ


ЗАСЛУЖЕННЫЙ ДЕЯТЕЛЬ НАУКИ И ТЕХНИКИ РСФСР/Russian Federation

Иванова Татьяна Николаевна (1982)
Калинников Владимир Трофимович (1986)
Бельков Игорь Владимирович (1987)
Калабин Геннадий Валерианович(1997)
Лузин Геннадий Павлович (1997)
Поляков Евгений Георгиевич(1999)
Негруца Владимир Зиновьевич (1999)
Козырев Анатолий Александрович(1999)
Петров Валентин Петрович(1999)
Шпарковский Игорь Александрович (1999)
Шипилов Эдуард Викторович(2001)
Тарасов Геннадий Антипович (2002)
Денисов Владимир Васильевич (2006)
Гершенкоп Александр Шлемович (2007)
Николаев Анатолий Иванович (2007)
Путилов Владимир Александрович (2011)
Конухин Владимир Пантелеймонович (2011)
ЗАСЛУЖЕННЫЙ СТРОИТЕЛЬ Russian Federation

Крашенинников Олег Николаевич (2011)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ГЕОЛОГ

Каменев Евгений Арсентьевич (2003)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ИЗОБРЕТАТЕЛЬ РСФСР

Усачев Петр Александрович (1986)
Мотов Давид Лазаревич (1990)
Конухин Владимир Пантелеймонович (1992)
Герасимова Лидия Георгиевна (2008)
Локшин Эфроим Пинхусович (2008)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ МЕТАЛЛУРГ Russian Federation

Орлов Вениамин Моисеевич (2008)
Фрейдин Борис Михайлович(2008)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ВРАЧ

Труфанов Алексей Георгиевич (1999)
Волкова Ирина Леонидовна (2000)
ЗАСЛУЖЕННЫЙ РАБОТНИК ЗДРАВООХRASЕНИЯ


Кожинова Зинаида Александровна (2000)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ХИМИК Russian Federation

Гущин Владимир Васильевич (1979)
Маслов Александр Дмитриевич (2002)
Захаров Виктор Иванович(2008)
Касиков Александр Георгиевич (2008)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ЭКОЛОГ

Евдокимова Галина Андреевна(2003)
Кашулин Николай Александрович(2006)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ЭКОНОМИСТ Russian Federation

Селин Владимир Степанович (1998)
Васильев Анатолий Михайлович (1998)
Истомин Анатолий Васильевич (1999)
Лобанова Вера Петровна (2006)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ ЭНЕРГЕТИК

Степанов Игорь Родионович (2004)
Ефимов Борис Васильевич (2010)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ РАБОТНИК ТRASСПОРТА Russian Federation

Снегов Виктор Владимирович (2006)
Удодов Владимир Степанович (2010)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ РАБОТНИК СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА Russian Federation

Переверзев Владимир Николаевич (2006)

ЗАСЛУЖЕННЫЙ РАБОТНИК КУЛЬТУРЫ Russian Federation

Писарева Татьяна Мироновна (2006)
Пация Евгения Яковлевна (2010)

Honored Worker HOUSING AND COMMUNAL SERVICES Russian Federation

Perelomova Nadezhda Ivanovna (2006)

Honored Forester of the Russian Federation

Kazakov Lerii Alexanderovich (2006)


STAFF KSC RAS,
AWARDED ORDERS AND MEDALS OF THE RUSSIAN FEDERATION


Order "For Services to the Fatherland IV degree"
Kalinnikov Vladimir Trofimovich (2007)
Melnikov Nicolai Nicolaevich (2008)
Matishov Gennadii Grigor`evich (2010)

Order "For Merit sea"
Matishov Gennadii Grigorevich (2004)

Order of Honor
Kalinnikov Vladimir Trofimovich (1995)
Matishov Gennadii Grigorevich (1999)
Mel`nikov Nicolai Nicolaevich (1999)
Dudkin Oleg Borisovich (2002)
Tereshchenko Evgenii Dmitrievich (2006)
Mitrofanov Felix Petrovich (2006)
Tarasov Gennadii Antipovich (2008)

Order of Friendship of the Russian Federation
Mitrofanov Felix Petrovich (1995)
Kalinnikov Vladimir Trofimovich (1999)
Vinogradov Anatolii Nicolaevich (1999)
Tereshchenko Evgenii Dmitrievich (1999)
Makarov Victor Nicolaevich (1999)
Putilov Vladimir Alexanderovich (2005)
Petrov Valentin Petrovich (2006)
Masloboev Vladimir Alekseevich (2010)

Medal of the Order "For Services to the Otechestvoi" 2 degrees
Putilov Vladimir Alexanderovich (1999)
Moiseenko Tatiana Ivanovna (1999)
Chinarina Anthonyna Dmitrievna (2000)
Stepakhno Gennadii Vasilevich (2001)
Pripachkin Valentin Andreevich (2002)
Zenzerov Victor Sergeevich (2003)
Gromov Petr Borisovich (2006)
Ivanov Vladimir Evgenevich (2006)
Kozlov Nicolai Evgenevich (2006)
Kozyrev Anatolii Alexanderovich (2006)
Makarevich Pavel Robertovich (2006)
Matishov Dmitrii Gennad`evich (2006)
Usov Anatolii Fedorovich (2006)
Motov David Lazarevich (2008)
Kavtcevich Nicolai Nicolaevich (2011)
Mihailiuk Alexander Leonidovich (2011)

The medal "For rescue perishing"
(For courage and selflessness shown in the aftermath of the Chernobyl accident)
Mesiatc Svetlana Petrovna (1996)
Kalatckaia Maria Nicolaevna (1999)
Ratkin Nicolai` Egorovich (1999)

Medal of Honor KSC
Gershenkop Alexander Shlemovich (2011)
Vasil`ev Anatolii` Mihai`lovich (2011)


СОТРУДНИКИ КФАН/КНЦ RAS ,
AWARDED ORDERS AND MEDALS OF THE USSR FOR LABOR ACHIEVEMENTS

Order of the USSR

Order of Friendship of Peoples of the USSR
Dudkin Oleg Borisovich (1980)
Raspopov Oleg Mihai`lovich (1980)
Shliakov Roman Nicolaevich (1980)
Ritter Fausten Alexanderovich (1986)
Maslov Alexander Dmitrievich (1986)
Lokshin E`froim Pinhusovich (1986)

Order "Badge of Honor"
Briunelli Boris Evgen`evich (1950, 1960)
Bel`kov Igor` Vladimirovich (1967)
Alexanderova Nina Mihai`lovna (1971)
Andreeva Alexandera Ivanovna (1971)
Belokoskov Valentin Ivanovich (1971)
Volkov Iurii` Alexanderovich (1971)
Gorbunov Grigorii` Ivanovich (1971)
Alei`nikov Nicolai` Alexanderovich (1975)
Kozupeeva Tat`iana Alekseevna (1975)
Sverdlov Iurii` L`vovich (1975)
Evlashin Leonid Sergeevich (1975)
Budnikova Nina Nicolaevna (1975)
Tokin Ivan Borisovich (1976)
Batieva Iia Dmitrievna (1980)
Bessonov Igor` Ivanovich (1980)
Zagorodny`i` Vladimir Georgievich (1980)
Kalabin Gennadii` Valerianovich (1980)
Lazutin Leonid Leonidovich (1980)
Petrov Valentin Petrovich (1980)
Busy`rev Vladislav Mihai`lovich (1981)
Konuhin Vladimir Pontelei`monovich (1981)
Glibin Vasilii` Stepanovich (1986)
Zaharov Victor Ivanovich (1986)
Matishov Gennadii` Grigor`evich (1986)
Onohina Zhanna Philippovna (1986)
Torochkov Gennadii` Semenovich (1989)

Order of Lenin
Bel`kov Igor` Vladimirovich (1971)
Isaev Sergey Ivanovich (1974)
Gorbunov Grigorii` Ivanovich (1978)
Gushchin Vladimir Vasil`evich (1971)

Order of the October Revolution
Gorbunov Grigorii` Ivanovich (1975)
Saharov Aleksei` Sergeevich (1976)

Order of the Red Banner of Labor
Gorbunov Grigorii` Ivanovich (1966)
Ivanova Tat`iana Nicolaevna (1971)
Voronkov Nicolai` Alexanderovich (1975)
Galahov Alexander Vasil`evich (1975)
Turchaninov Igor` Alexanderovich (1976)
Alei`nikov Nicolai` Alexanderovich (1980)
Andreev Gennadii` Nicolaevich (1980)
Belokoskov Valentin Ivanovich(1980)
Usachev Petr Alexanderovich (1980)
Briunelli Boris Evgen`evich (1981)
Raspopov Oleg Mihai`lovich (1986)

Order of Labor Glory 3rd degree
Gordeev Victor Fedorovich (1980)
Markov Gennadii` Alexanderovich (1980)
Tiutriumov Vasilii` Iakovlevich (1980)

WINNER OF THE CONTEST


главная стRASица главная стRASица   назад предыдущая стRASица
президиум ] [ направления деятельности ] [ история ] [ структура и адреса ] [ общее собRASие ученых ] [ галерея ] [ новости ] [ ресурсы ]